Gyakori Kérdések
Általános kérdések
A közterületi várakozási díjakat törvényi előírás szerint a közút kezelője, Budapesten a Fővárosi Önkormányzat, rendeletében állapítja meg. A 30/2010. (VI.4) Főv. Kgy. rendelet a fővárosban öt különféle díjtételi területet határoz meg. Törvényi előírás szerint a legmagasabb várakozási díj a 95-ös benzin egy bizonyos időszakra vonatkoztatott átlagárának kétszeresét nem haladhatja meg.
A pótdíjak mértékét a Közúti Közlekedési törvény szabályozza, ez a tényleges tarifa és a befizetés időpontjától függően változó összeg.
A parkolás üzemeltetők javaslatot tesznek ugyan a díjak mértékére, de nem dönthetnek azokról.
Parkolási díjfizetéssel kapcsolatos kérdések
A választott szolgáltatónál kell érdeklődni a használat pontos jogi-, pénzügyi- és technikai kérdéseiről.
A sikertelen mobil telefonos díjfizetési kísérlet nem mentesít a parkolási díj megfizetésének kötelezettsége alól!
A mobil telefonos díjfizetési rendszer használatának részletes tájékoztatója a szolgáltatók honlapjain található.A mobil telefonos díjfizetési rendszer technikai üzemeltetését nem a parkolás üzemeltetők végzik, így az esetleges hibákat sem tudják elhárítani. Hibabejelentéssel illetve technikai tanácsadásért kérjük, vegye fel a kapcsolatot a mobil telefonos fizetést biztosító szolgáltatójával.
A sikertelen mobil telefonos díjfizetési kísérlet nem mentesít a parkolási díj megfizetésének kötelezettsége alól!Mindhárom mobil szolgáltatónál lehetőség nyílik külön szerződés megkötése és előzetes díjfizetés nélkül igénybe venni a mobil telefonos parkolási díjfizetést. A szolgáltatás Mobil Vásárlás vagy Emelt díjas szolgáltatások igénybevételére alkalmas hitelkeret, mobilvásárlási keret, vagy univerzális egyenleg felhasználásával vehető igénybe! Ha nem biztos benne, hogy megfelel ezen feltételeknek, érdeklődjön a mobil szolgáltatójánál! A szolgáltatás ELSŐ igénybevételekor a rendszámot SMS-ben regisztrálni kell a mobil szolgáltató rendszerében!
Részletek a mobil szolgáltatók honlapjain találhatók (Telenor, T-Mobile Vodafone)A szolgáltatás igénybevételéről természetesen számlát is kiállítunk. Minden parkolási jegy alapján számlát adunk, amelyet készpénzzel vettek. Ehhez az automaták által kiadott eredeti parkolási jegyeket (akár többet is egyszerre) személyesen vagy postán az ügyfélszolgálathoz kell eljuttatni, ahol a számlát azonnal kiállítják és átadják illetve postázzák az ügyfeleknek. A készpénzzel vásárolt jegyen "KP" felirat olvasható.
FIGYELEM! A számlákat az APEH Adónemek Főosztálya állásfoglalása alapján csak az adott adóelszámolási időszakon belül lehet kiállítani, ezért visszamenőleg január 20-ig tudunk számlát adni az előző naptári évben váltott parkolójegyekről!
A parkolási díj elszámolásának egyszerűbb formája, ha parkoló kártyát vásárolnak. Ekkor ugyanis mind az ügyfélszolgálaton, mind pedig a szerződéses partnereknél a kártya megvételekor számlát kap a felhasználó. (Természetesen a kártyával vásárolt jegyek után már nem adunk ismételten számlát, hiszen a kártya vásárláskor ez már megtörtént.) A kártyával vásárolt jegyeken "CK" vagy vagy "IT" felirat olvasható.
A mobil telefonos díjfizetés esetében a számlázási információkat a szolgáltatóval kötött szerződés tartalmazza.Pótdíj kiadással és behajtással kapcsolatos kérdések
Az érvényes parkolójegyet ellenőreink csak akkor tudják elfogadni, ha azt a gépjármű első szélvédő üvege mögött, kívülről jól látható helyen (a műszerfalon) és érvényességének ellenőrzését biztosítva, olvasható módon helyezik el. Ha a gépkocsiban látható a jegy, de nem olvasható, mert lefordult stb., a jegyet az ügyfélszolgálaton kell bemutatnia, hogy a pótdíjat törölhessük.
Néhány példa a hibás jegy elhelyezésre:
- Nem látszik az érvényesség ide
- Nem látszik a jegyváltás módja
- Nem látszik a jegyváltás napja
- Sok jegy, de egyik sem érvényes!
- Lefordított jegy
A mozgáskorlátozottak parkolási igazolványa kizárólag a mozgáskorlátozott személy szállítására használható. Az érvényes igazolványt ellenőreink csak akkor tudják elfogadni, ha a mozgásában korlátozott személyt szállító jármű szélvédője mögött úgy helyezik el, hogy előlapja az érvényesség és a jogosultság ellenőrzése céljából teljes egészében, tisztán látható.
Ha a mozgásában korlátozott személy eredeti és érvényes parkolási igazolványát a gépjármű első szélvédője mögött elhelyezte, de előlapja az érvényesség és a jogosultság ellenőrzése céljából nem teljes egészében látható, vagy azt a hátlappal felfelé helyezte el, úgy az ellenőrzés napjától számított 5 munkanapos jogvesztő határidőn belül a parkolás üzemeltető ügyfélszolgálati irodájában az ellenőrzéskor regisztrált eredeti parkolási igazolvány utólag bemutatható. Fontos tudni, hogy ezzel a lehetőséggel naptári hónaponként egy alkalommal élhet a gépjármű üzembentartója, ha a bemutatás időpontjában az adott gépjárműre nincs 30 napnál régebbi díj- és pótdíjtartozás.
Az otthon felejtett, kesztyűtartóban (vagy egyéb más helyen) lévő igazolványok utólagosan elfogadására a jogszabály nem ad lehetőséget. Ilyen esetben a várakozási- és pótdíjat meg kell fizetni.
Néhány példa a hibás engedély elhelyezésre:
- Nem látszanak a kiadási és érvényességi adatok
- Nem látszik a biztonsági hologramcsík
- Nem olvasható az érvényességi idő
Az V. kerületi lakosok sem mentesülnek a várakozási díj megfizetése alól automatikusan. Ehhez lakossági várakozási hozzájárulást (közkeletű nevén: engedélyt) kell kiváltaniuk. Az engedély a kiváltás napjától a követő év január 31-ig érvényes, visszamenőleg azonban nem. Az engedély kiváltása előtt tehát a várakozási díjat akkor is meg kell fizetni, ha a járműre a jogszabályok alapján kiváltható az engedély.
Az engedély nem biztosít mentességet a 30/2010 (VI.4) sz. fővárosi rendeletben felsorolt, fővárosi tulajdonú közterületeken! Ezekről a területekről a hozzájárulás kiváltásakor részletes tájékoztatást ad a kerületi önkormányzat.Ez alól kivétel az az eset, amikor tehergépkocsira kiváltott rakodótárcsával legfeljebb 20 percig lehet várakozni.
A Fővárosi Bíróság több alkalommal foglalt állást ebben a kérdésben.
A 2004. szeptember 15-i ítéletében a következőképpen fogalmaz:
"A felhívás helyszínen való kézbesítésével kapcsolatos kifogás körében kiemeli a másodfokú bíróság, hogy a helyben kinyomtatott felhívás hátrahagyásának más módja nincs, hiszen a parkoló őr a gépkocsit fel nem nyithatja, a helyszínen üresen álló gépkocsi alapján a tulajdonos (üzembentartó) nevét, címét megállapítani nem tudja, az pedig nem várható el, hogy a tulajdonost/üzembentartót a helyszínen megvárja." (45. Pf. 22 336/2004.)
A 2005. április 5-én kelt ítélet indokolásában pedig:
"A fizetési felszólítást a parkoló őr másként, mint a szabálytalanul parkoló autó szélvédőjén elhelyezni, nem tudja. Az e kézbesítésből eredő kockázatot azonban a pótdíjazásra okot szolgáltató gépkocsi vezetője köteles viselni." (45. Pf. 632 761/2004.)
További szemponttal egészíti ki a Fővárosi Bíróság álláspontját egy ítéletében, mikor kimondja, hogy
"adatvédelmi szempontból kifejezetten helyes és indokolt a felszólítás elhelyezésének ezen módja. Ugyanis amennyiben a szabálytalanul parkoló autós 30 napon belül jogkövető magatartást tanúsítva befizeti tartozását, adatai nem kerülnek be a társaságok nyilvántartásába".
Ügyfélszolálatunkon személyesen ügyfélfogadási időben, vagy írásban a megadott címen.
Tájékoztatjuk tisztelt ügyfeleinket, hogy érdemi ügyintézésre csak levél útján, vagy személyesen van lehetőség. Telefonon illetve elektronikus levélben csak tájékoztatás nyújtásra van módunk.
A gépjármű üzembentartója a forgalmi engedély bemutatásával igazolhatja jogosultságát.
Az ügyintézéshez kérjük, szíveskedjen a gépjármű forgalmi engedélyét bemutatni!A pótdíjak kiadása és kezelése kapcsán több jogszabályt kell figyelembe venni. Ezek alapvetően az alábbiak: 1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről (Kktv), 1999. évi LXXXIV. törvény a közúti közlekedési nyilvántartásról (Kknytv), 1959. évi IV. törvény a Polgári Törvénykönyvről (Ptk), 19/2005 (IV.22) Főv.Kgy.sz. rendelet (rendelet).
A pótdíj beszedését alapvetően két szakaszra lehet osztani. Az első az "anonim szakasz", mikor a önkéntes befizetés történhet. A befizetés 15 napon belül történhet csökkentett díjjal, 15 napon túl pedig emelt összegű díjjal. Az önkéntes fizetési szakaszban nem kezelünk semmilyen személyes adatot!
A második szakaszban a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalától lekérjük a gépkocsi tulajdonosának vagy üzembentartójának adatait, akit a pótdíjazást követő 60 napon belül levélben felszólítunk a díjfizetésre.
Az egyes események elévülési határideje (ameddig a jogi eljárást meg kell indítani) a 2006. december 22 előtti ügyek esetében 2007. december 22, a későbbi ügyek esetében pedig egy év.
A már megindított jogi eljárások esetében az elévülési idő megszakad!