Gyakori Kérdések
Általános kérdések
A közterületi várakozási díjakat törvényi előírás szerint a közút kezelője, Budapesten a Fővárosi Önkormányzat 30/2010. (VI.4) Főv. Kgy. rendelet 2022.06.29-én történt módosításában az V. kerület egész területén egy díjzónát határoz meg (0501-es zóna), mely 600 Ft/óra.
A parkolás üzemeltetők javaslatot tesznek ugyan a díjak mértékére, de nem dönthetnek azokról.
Parkolási díjfizetéssel kapcsolatos kérdések
A választott szolgáltatónál kell érdeklődni a használat pontos jogi-, pénzügyi- és technikai kérdéseiről.
A sikertelen mobil telefonos díjfizetési kísérlet nem mentesít a parkolási díj megfizetésének kötelezettsége alól!
A mobil telefonos díjfizetési rendszer használatának részletes tájékoztatója a szolgáltatók honlapjain található.A mobil telefonos díjfizetési rendszer technikai üzemeltetését nem a parkolás üzemeltetők végzik, így az esetleges hibákat sem tudják elhárítani. Hibabejelentéssel illetve technikai tanácsadásért kérjük, vegye fel a kapcsolatot a mobil telefonos fizetést biztosító szolgáltatójával.
A sikertelen mobil telefonos díjfizetési kísérlet nem mentesít a parkolási díj megfizetésének kötelezettsége alól!Mindhárom mobil szolgáltatónál lehetőség nyílik külön szerződés megkötése és előzetes díjfizetés nélkül igénybe venni a mobil telefonos parkolási díjfizetést. A szolgáltatás Mobil Vásárlás vagy Emelt díjas szolgáltatások igénybevételére alkalmas hitelkeret, mobilvásárlási keret, vagy univerzális egyenleg felhasználásával vehető igénybe! Ha nem biztos benne, hogy megfelel ezen feltételeknek, érdeklődjön a mobil szolgáltatójánál!
Részletek a mobil szolgáltatók honlapjain találhatók (Yettel, T-Mobile Vodafone)Számlaigényléssel kapcsolatos kérdések
A fenti előírás betartása és az ügyintézés meggyorsítása érdekében számla kiállítására vonatkozó igényeiket az alábbiak szerint szíveskedjenek BLKF részére bejelenteni:
- postai úton (Belváros-Lipótváros Közterület-felügyelet, 1372 Budapest Pf.: 442.) vagy e-mailben (parkolasellenorzes@belvaros-lipotvaros.hu) megküldött írásbeli kérelemben, feltüntetve benne a pontos számlázási nevet, címet, valamint adószámot. A beküldött kérelem esetén is a teljesítés, azaz a várakozási- és pótdíj megfizetése napjától számított 8 napon belül van lehetősége Belváros-Lipótváros Közterület-felügyeletnek a számla kiállítására. :
A kiállított számlá(ka)t személyes ügyintézés esetén azonnal átadják Ügyfeleinknek, míg az írásban benyújtott kérelmek esetén a számlák megküldésére a kiállítást követő pár napon belül kerül sor, postai úton az igénylő személy részére. :
A mobil telefonos díjfizetés esetében a számlázási információkat a szolgáltatóval kötött szerződés tartalmazza.
Felhívjuk tisztelt Ügyfeleink figyelmét, hogy a Budapest Főváros V. kerületének várakozási övezetein belül található parkoló-automaták által kibocsátott parkolójegyek megfelelnek a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 167. § (1) és (3) bekezdéseiben rögzített előírásoknak, ezért a parkolójegyek, mint nyugták – ÁFA-s számla kiállítása nélkül is – alkalmasak költségelszámolásra. :
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: ÁFA tv.) 163. § (2) bekezdés c) pontjának értelmében a parkolójegy megváltása során megfizetett várakozási díjról, illetve a díjfizetés nélküli várakozás esetén fizetendő várakozási- és pótdíjról számla kiállítására kizárólag a teljesítés, azaz a parkolójegy megváltásától számított 8 napon belül van lehetőség, teljesítésenként külön-külön egyedi számlával. :
Fontos megjegyezni, hogy a megváltott parkolójegyek esetében csak az eredeti bizonylatok ellenében áll módunkban számlát kiállítani. Az eredeti parkolójegyeket a számla kiállítását követően BLKF nem szolgáltatja vissza. :
Felhívjuk tisztelt Ügyfeleink figyelmét, hogy lehetőség van az ÁFA tv. 164. § (1) bekezdés b) pontja alapján gyűjtőszámla alkalmazására. Gyűjtőszámla esetén az adott naptári hónapra vonatkozóan megváltott valamennyi parkolójegyről egy számla kerül csak kiállításra, mely Ügyfeleink számára is megkönnyíti az ügyintézést és a könyvelést. Gyűjtőszámla esetén a számla kiállítására vonatkozó igényt személyes ügyintézés esetén és postai úton beküldött kérelem esetén is a tárgyhónapot követő 8 napon belül van lehetősége Belváros-Lipótváros Közterület-felügyeletnek a számla kiállítására. :
Számla kiállítására vonatkozó igény a következő módokon lehetséges:
Személyesen:
- a 1054 Budapest, Podmaniczky Frigyes tér 6. alatt található ügyfélszolgálati irodánk pénztárában, legkésőbb a parkolástól, azaz a parkolójegy megváltásától számított8 napon belül van lehetőség. :
Postai úton megküldött írásbeli kérelemben:
- feltüntetve benne a pontos számlázási nevet, címet valamit adószámot. Az írásbeli kérelemnek a parkolástól, azaz a parkolójegy megváltásától számított megfizetése napjától számított 8 napon belül van lehetősége Belváros-Lipótváros Közterület-felügyeletnek a számla kiállítására. :
Posta címünk: Belváros-Lipótváros Közterület-felügyelet, 1372 Budapest, Pf.:442
Ha esetleg a számlázási név, cím nem egyezik meg a postázási címmel, akkor kérem azt is tüntesse fel kérelmében.
Pótdíj kiadással és behajtással kapcsolatos kérdések
Az érvényes parkolójegyet ellenőreink csak akkor tudják elfogadni, ha azt a gépjármű első szélvédő üvege mögött, kívülről jól látható helyen (a műszerfalon) és érvényességének ellenőrzését biztosítva, olvasható módon helyezik el. Ha a gépkocsiban látható a jegy, de nem olvasható, mert lefordult stb., a jegyet az ügyfélszolgálaton kell bemutatnia, hogy a pótdíjat törölhessük.
Néhány példa a hibás jegy elhelyezésre:
- Nem látszik az érvényesség ide
- Nem látszik a jegyváltás módja
- Nem látszik a jegyváltás napja
- Sok jegy, de egyik sem érvényes!
- Lefordított jegy
30/2010 VI.4 Fkgy rendelet7§ (2) A várakozási övezetek területén, közúti várakozóhelyen a mozgásában korlátozott személyek számára kiadott parkolási igazolványok külön jogszabályban meghatározott kedvezményeit alkalmazni kell, ha a mozgásában korlátozott személy eredeti és érvényes parkolási igazolványát a gépjármű első szélvédője mögött úgy helyezték el, hogy előlapja az érvényesség és a jogosultság ellenőrzése céljából teljes egészében látható.
48. § (3) * A gépjármű üzemben tartója mentesül a külön jogszabályban meghatározott egyórai várakozási díj és pótdíj megfizetése alól, ha
b) a várakozás megkezdésekor a mozgásában korlátozott személy eredeti és érvényes parkolási igazolványát a gépjármű első szélvédője mögött elhelyezte, de előlapja az érvényesség és a jogosultság ellenőrzése céljából nem teljes egészében látható, vagy azt hátlappal felfelé helyezte el,
és az a) vagy a b) pontban előírt feltételek teljesülése a parkolásüzemeltető ügyfélszolgálati irodájában az eredeti parkolójegy, a mobiltelefonos parkolási díjfizetés megtörténtét igazolható sikeres ügyfélrendelkezés visszaigazolás, vagy az ellenőrzéskor regisztrált mozgásában korlátozott személy eredeti parkolási igazolványának a bemutatásával igazolta.
- Nem látszanak a kiadási és érvényességi adatok
- Nem látszik a biztonsági hologramcsík
- Nem olvasható az érvényességi idő
Az V. kerületi lakosok sem mentesülnek a várakozási díj megfizetése alól automatikusan. Ehhez lakossági várakozási hozzájárulást (közkeletű nevén: engedélyt) kell kiváltaniuk. Az engedély a kiváltás napjától a követő év január 31-ig érvényes, visszamenőleg azonban nem. Az engedély kiváltása előtt tehát a várakozási díjat akkor is meg kell fizetni, ha a járműre a jogszabályok alapján kiváltható az engedély.
Az engedély nem biztosít mentességet a 30/2010 (VI.4) sz. fővárosi rendeletben felsorolt, fővárosi tulajdonú közterületeken! Ezekről a területekről a hozzájárulás kiváltásakor részletes tájékoztatást ad a kerületi önkormányzat.Ez alól kivétel az az eset, amikor tehergépkocsira kiváltott rakodótárcsával legfeljebb 20 percig lehet várakozni.
A Fővárosi Bíróság több alkalommal foglalt állást ebben a kérdésben.
A 2004. szeptember 15-i ítéletében a következőképpen fogalmaz:
"A felhívás helyszínen való kézbesítésével kapcsolatos kifogás körében kiemeli a másodfokú bíróság, hogy a helyben kinyomtatott felhívás hátrahagyásának más módja nincs, hiszen a parkoló őr a gépkocsit fel nem nyithatja, a helyszínen üresen álló gépkocsi alapján a tulajdonos (üzembentartó) nevét, címét megállapítani nem tudja, az pedig nem várható el, hogy a tulajdonost/üzembentartót a helyszínen megvárja." (45. Pf. 22 336/2004.)
A 2005. április 5-én kelt ítélet indokolásában pedig:
"A fizetési felszólítást a parkoló őr másként, mint a szabálytalanul parkoló autó szélvédőjén elhelyezni, nem tudja. Az e kézbesítésből eredő kockázatot azonban a pótdíjazásra okot szolgáltató gépkocsi vezetője köteles viselni." (45. Pf. 632 761/2004.)
További szemponttal egészíti ki a Fővárosi Bíróság álláspontját egy ítéletében, mikor kimondja, hogy
"adatvédelmi szempontból kifejezetten helyes és indokolt a felszólítás elhelyezésének ezen módja. Ugyanis amennyiben a szabálytalanul parkoló autós 30 napon belül jogkövető magatartást tanúsítva befizeti tartozását, adatai nem kerülnek be a társaságok nyilvántartásába".
Ügyfélszolálatunkon személyesen ügyfélfogadási időben, vagy írásban a megadott címen, email címen lehetséges.
Tájékoztatjuk tisztelt ügyfeleinket, hogy érdemi ügyintézésre csak levél útján, email-ben, vagy személyesen van lehetőség. Telefonon csak tájékoztatás nyújtásra van módunk.
A gépjármű üzembentartója a forgalmi engedély bemutatásával igazolhatja jogosultságát.
Az ügyintézéshez kérjük, szíveskedjen a gépjármű forgalmi engedélyét bemutatni!A pótdíjak kiadása és kezelése kapcsán több jogszabályt kell figyelembe venni. Ezek alapvetően az alábbiak: 1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről (Kktv), 1999. évi LXXXIV. törvény a közúti közlekedési nyilvántartásról (Kknytv), 2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről (új Ptk), Budapest Főváros Közgyűlésének 30/2010. (VI. 4.) önkormányzati rendelete.
A pótdíj beszedését alapvetően két szakaszra lehet osztani. Az első az "anonim szakasz", mikor a önkéntes befizetés történhet. A befizetés 15 napon belül történhet csökkentett díjjal, 15 napon túl pedig emelt összegű díjjal. Az önkéntes fizetési szakaszban nem kezelünk semmilyen személyes adatot!
A második szakaszban a Központi Kormányzati Szolgáltatás Busz (KKSZB) nyilvántartásából lekérjük a gépkocsi tulajdonosának vagy üzembentartójának adatait, akit a pótdíjazást követő 60 napon belül levélben felszólítunk a díjfizetésre.
Az egyes események elévülési határideje (ameddig a jogi eljárást meg kell indítani) a 2006. december 22 előtti ügyek esetében 2007. december 22, a későbbi ügyek esetében pedig egy év.
A már megindított jogi eljárások esetében az elévülési idő megszakad!